Yaprak Örneği Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Yaprak Örnekleri Nasıl Alınır

En uygun örnek alma zamanı tam çiçeklenmeden 8-12 hafta sonradır. Bu da yaklaşık Temmuz sonu ile Ağustos ortasına denk gelir. Yukarıda belirtilen kurallara uygun olarak, bahçenin özelliklerine göre U veya zigzag şeklinde dolaşılarak, örnek alınacak ağaçlar belirlenir

Yaprak Örnekleri Nasıl Alınır

Örnekler, belirlenen ağaçların omuz hizasındaki güneş gören dallarından alınır. Bu dallardaki orta yapraklar sapları ile birlikte koparılır. Asma yaprağı, pamuk yaprağı gibi büyük yapraklı bitkilerden 40-60 adet, zeytin yaprağı gibi küçük yapraklı bitkilerden 100 adet, narenciyelerde ise 50-60 adet yaprak analiz için yeterlidir.

Alınan yaprak örnekleri delikli naylon torba veya bez torbaya konulur. Yaprak örneğinin alındığı bahçe sahibinin adı, örneğin alındığı tarih ve örneğin alındığı yeri belirten iki adet etiket yazılarak, biri torbanın içine diğeri ise torbanın ağzına bağlanır. Hazırlanan torba, PR13-FR067 Bitki ve Sulama Suyu Numunesi Analiz Talep ve Bildirim Formu’nda yer alan bilgiler doldurularak, form ile birlikte en kısa zamanda laboratuvara ulaştırılır.

Aynı gün laboratuvara gönderilemeyen örnekler buzdolabında kısa bir süre için saklanmalıdır.